
| Parameter | Value |
|---|---|
| Length | 20.4 mm |
| Termination | Crimp |
| Max Operating Temperature | 105 °C |
| Min Operating Temperature | -22 °C |
| Height | 3.6 mm |
| Depth | 5.4 mm |
| REACH SVHC | No SVHC |
| Contact Plating | Tin |
| Contact Material(Contact Finish) | Brass |
| Number of Terminals | 1 |
| Orientation | Straight |
| Lifecycle Status | Production (Last Updated: 2 weeks ago) |
| Gender | Male |
| ELV | Compliant |
| Wire/Cable Diameter | 2.5908 mm |
| Connector Type | Connector, Power |
| Wire/Cable Gauge | 16 AWG |
| Number of Positions | 1 |
| Number of Ports | 1 |
| Wire Gauge (Max) | 20 AWG |
| Wire Gauge (Min) | 16 AWG |
| Insulation Diameter | 2.5 mm |
| Mating Tab Width | 1.8034 mm |
| Tab Thickness | 640 µm |
| Manufacturer Lifecycle Status | ACTIVE (Last Updated: 2 weeks ago) |
| Sealable | Yes |
| Current Rating | 10 A |
| Packaging | Reel |
| RoHS | Compliant |
| Wire Gauge Range | 20 AWG to 16 AWG |
Stock: 1236
Distributors
pcbx
Unit Price$0.13476
Ext.Price$0.13476
| Qty | Unit Price | Ext.Price |
|---|---|---|
| 1 | $0.13476 | $0.13476 |
| 10 | $0.06738 | $0.67380 |
| 50 | $0.05183 | $2.59150 |
| 100 | $0.03987 | $3.98700 |
| 500 | $0.03621 | $18.10500 |
| 1000 | $0.03288 | $32.88000 |
| 3000 | $0.03123 | $93.69000 |
| 5000 | $0.02967 | $148.35000 |
| 10000 | $0.02818 | $281.80000 |
| 30000 | $0.02677 | $803.10000 |
| 50000 | $0.02543 | $1271.50000 |
| 100000 | $0.02416 | $2416.00000 |
